Podzimní novinky v ČAS

V rámci skate akademií České asociace skateboardingu došlo opět k dalšímu růstu a navíc přišla jedna zásadní novinka. Tou jsou první akademie konané přímo na půdě základní školy. Samozřejmě s vědomím školy a v článku Vám projekt představíme, plus předložíme další info o podzimu v ČAS.

Celý projekt skate akademie odstartoval na jaře roku 2011, na dvorku DDM hl. m. Prahy. Od té doby se dostal do dalších českých měst a městeček a počet zúčastněných dětí ve věku 6 – 14 let přesáhl první stovku. K tomu připočítejte rodiče a jejich známý a máte tu velkou skupinu lidí, kteří skateboarding začali vnímat jinak, než je u většinové veřejnosti obvyklé. Znáte to, vejhulkové, vandalové atd.

 

Tradiční skate akademie se po výzvě Support Your Local Scene rozrostla o město Jihlava a zájem projevili v Prostějově, v Moravských Budějovicích a v dalších městech. Jak vidno, najdou se mezi skaters i ti, kteří s námi sdílejí myšlenku předání zkušeností těm nejmenším skejtrům. Kteří by se kolikrát přes současnou nabídku všech možných sportů, zábav, kroužků a koníčků k samotnému skejtu ani nedostali.

 

Skate crew v Jihlavě
Skate crew v Jihlavě.

 

Přitom skate akademie je na hony vzdálená klasickým tréninkům s píšťalkou na krku. S tímto názorem se setkáváme poměrně často, ale stačí se přijít podívat na jakoukoliv skate akademie a je jasné, že skateboarding je v první řadě zábava. Navíc je ve skejtu tolik cest, kterými se vydat, že náš úkol je jediný. Ukázat klukům základy a vypustit do světa skejtra, který si pak sám vybere cestu závodníka, DIY stavitele, street skejtra, bowlaře nebo ať si třeba vymyslí vlastní styl. V tom je možná to největší kouzlo skateboardingu a je dost těžké na začátku rodičům i dětem vysvětlit, že skateboarding není jen o víkendu na závodech, jako je tomu u fotbalu. Že skateboarding je každodenní zábavou a to nejdůležitější je tam venku a čeká to na každém rohu a na každém spotu.

 

Desky v tělocvičně v Říčanech
Desky v tělocvičně v Říčanech.

 

Skate akademie v tělocvičně
Skate akademie letos na podzimu překročila vlastní stín a ve spolupráci s organizací Kroužky.cz, se podařilo téměř nemožné. Skateboarding jsme dostali do základních škol. V průběhu září jsme společně s Matyášem Volkem a Ondrou Lakomým procestovali několik základek a ukázali dětem základy skateboardingu. Ve třech z nich projevili rodiče i škola zájem a v Dubči, v Říčanech a v Jinonicích se nyní jednou týdně jezdí v tělocvičně.  Samotný projekt tělocvičny začal na valné hromadě ČAS v roce 2011, kdy byl ze strany vzdělávacích institucí dán požadavek na upravený skateboard. Parkety by díky normálnímu kompletu dostaly celkem na frak, takže to chtělo jistý zásah do konstrukce. Poprala se s tím firma Ambassadors a aktuální indoor komplet sestává z desky Ambassadors, z kol Ambassadors, z trucků Theeve CXS, z gripu Jessup, z ložisek ABEC 7 a šroubů Bones. Jak vidíte, dopřáváme učedníkům skejtu kvalitní matroš. Tyto skejty jsou pak vlastnictvím školy a slouží k jízdě jen v tělocvičně. Kdyby se na nich jezdilo venku, tak by ochranné prvky odešly do věčných lovišť a pak i samotné parkety. Dobrou zprávou je, že všichni indoor účastníci buď svého skejta mají, nebo si jej pořídí v nejbližší době.

 

Říčanská session
Říčanská session.

 

Ostatní akademie čeká co nevidět zimní přestávka a pokračovat se bude díky střechám v Karlových Varech a v Hradci Králové. Výhodu má naše hala v Ústí nad Orlicí, kde se může jezdit celoročně a kam jste srdečně zváni. A pak samozřejmě poběží indoor akademie, až do konce školního roku.

 

A to jsme již u konce výčtu novinek nabitého podzimu v ČAS. Pro sledování dění v ČAS se mrkněte na novinky na našem webu a sledujte náš Facebook. V případě podpory stačí málo. Koupit si desku (i na Swis-Shop.cz), nebo se stát členem a přispět na provoz ČAS cifrou 100,- Kč ročně. Přeci jen za jeden večer utratíte kolikrát víc a dotáhnout se to dá daleko. Což jsme viděli na příkladu ze švédského Malmö, nebo třeba na Copenhagen PRO, kde je skatepark plný mladých skejtrů. 

 

Skater v Radotíně
Skater v Radotíně.

 

Odkazy:
Kompletní podzimní fotogalerie na ČAS facebook.com 
ČAS novinky na webu caskate.cz
Eshop ČAS
Registrace ČAS
Facebook ČAS 
Hala v Ústí nad Orlicí 

 

Lekce v Ústí nad Orlicí.
Lekce v Ústí nad Orlicí.

Session v Jinonicích na Praze 5
Session v Jinonicích na Praze 5.

Brněnská crew.
Brněnská crew.

Matyáš Volek a David Kamínek. Dva lektoři v Praze a v Říčanech.Matyáš Volek a David Kamínek. Dva lektoři v Praze a v Říčanech.

Galerie