Habanec pátý nejlepší Evropan na Dew Tour 2021, USA, kvalifikace na LOH

Maxim Habanec o víkendu v konkurenci 131 jezdců na závodě Dew Tour v Americké Des Moines vybojoval jako pátý nejlepší Evropan celkové 25. místo a připsal si důležité body do olympijské kvalifikace. O účast na LOH v Tokiu bude bojovat za dva týdny na mistrovství světa v Římě.

Předposlední závod olympijské kvalifikace provázeli po celou dobu problémy s počasím. Mimo to, že jezdci neměli mnoho natrénováno, tak český reprezentant Maxim Habanec zažil hektické chvíle před vydřeným semifinále, jehož program byl kvůli dešti nejprve o den odložen na neděli, aby se později zase rozhodlo o jeho startu v sobotu.

„Nejdřív přišel mail, že se ruší semifinále a bude druhý den. Šli jsme na večeři k parku a když jsem dojedl burrito, tak jsem viděl, že moje skupina už trénuje. Oni to zase změnili a info přišlo emailem, ale na tom není člověk pořád. Dal jsem sprint na hotel pro skejt a totálně vyflusaný jsem to nějak stihl. Nikdy jsem ale takový zmatek nezažil,“ přibližuje organizační rošády před semifinále Habanec. Lepší umístění ho stál poslední trik na největší zídce v parku, do finále postupovalo jen nejlepších osm jezdců.

Zbývající členové reprezentace Pek a Tomšovský se neprobojovali z kvalifikace. Disciplíny street a park mužů opanovali Američané. Ve streetu pozici lídra světového žebříčku uhájil Huston, v parku pak vyhrál Wright, kterému před závodem patřilo 114. místo v průběžném pořadí olympijské kvalifikace. V ženách ovládla street Brazilka Rosaová a park Japonka Ysozumiová.

Na LOH do Tokia se podívá pouze nejlepší světová dvacítka závodníků, po započtení mistrovství a kvót jednotlivých zemí, se Habanec pohybuje kolem 23. místa a šance na postup tak má stále ve svých rukou. O tom, kdo bude součástí historicky první účasti skateboardingu na OH se bude rozhodovat od 30. května v Římě.

Rozhovor s Maxem na Czechskateboarding. 

Galerie