Závod Spring Open Cup 2017 ovládl Rišo Tury a Martin Jurášek - report

V sobotu 22. dubna se uskutečnila závěrečná zastávka Skaterock.cz Under Roof Tour a zároveň první závod letošní série Českého Skateboardového Poháru (ČSP), která vyvrcholila na pražské Štvanici. Ta se vydařila na jedničku a bylo na co koukat. Napínavému odpoledne kralovali Martin Jurášek v bowlu a Rišo Tury na streetu, kterým gratulujeme. Kdo o vše přišel, tak má možnost podívat se, jak celá akce probíhala skrz report včetně fotek a videa. Pojďme na to!

Text: Daniel Dujsík

Foto: Vašek Žalud

Video: Jirka Novosád

Sobotnímu skateboardingu počasí sice nepřálo, ale krytému parku na ostrově Štvanice to zdaleka nevadilo. Šlo o šestou a zároveň poslední zastávku Skaterock.cz Under Roof Tour, která putovala po republice konkrétně ve městech Plzeň, Tábor, Žďár nad Sázavou, Ústí nad Orlicí a Ostrava.

Během celého dne nás čekal Day For Kids v režii nadějných mlaďochů, bowl contest a samozřejmě street. Do závodu nejmladší kategorie se přihlásilo přes dvacet jezdců, což je úctyhodné číslo. Ten byl dále rozdělen na skupinu začátečníků (Z) a pokročilých (P), kde si první místo odnesli Tadeáš Vávra (Z) a Denis Janeček (P). Denis tak postoupil do kvalifikace starších.

 

BOWL:

Myslelo se na všechny, a tak si přišli na své i bowlaři, kterých se sešlo přes dvacet. Ti dostali prostor v contestu, který se jel formou sedmi jamů po třech. Bitva dopadla tak, že si cenu za třetí místo odnesl Honza Tomšovský, druhý Marek Čejchan a nejvyšší post na vítězné bedně patřil Martinovi Juráškovi.

 

O video z bowlu se postaral kameraman Ondřej Havlík, které je ke shlédnutí níže.

 

 

STREET:

Po souboji mladých a bazénářů nastala hlavní náplň akce, a to street a bowl závod, při kterém obsadilo celý skatepark celkem šedesát riderů. Vše začalo, jak je zvykem, kvalifikací, která se jela systémem organizovaných tříminutových jamů po třech lidech. Ti se rozdělili do dvaceti heatů. Už tam jsme si mohli udělat obrázek, jakým směrem se to bude ubíhat, popřípadě vsadit si na favorita. Odsud postupovalo 21 skaterů do semifinále, kde si držel prvního fleka všem dobře známý Rišo Tury. Otázkou bylo, jestli si ho dokáže udržet nebo mu ho někdo vezme. O tom, že to nebude mít jednoduché, nebylo pochyb.

 

Semifinále a finále se neslo v podobném, tedy hecovacím duchu. Cesta ze semi nám skrouhla počet riderů na pouhých devět nejlepších, kteří si to následně rozdali ve velkém finále. Mezi nimi jsme mohli vidět jména jako Lukáš Daněk, který vrátil například flip bs lipslide na áčkovém railu nebo ss hardflip ze schodů, dále Jakub Jiruška se svým ss flipem z double setu, Tomáš Vintr s flip fs borem na railu a no bs flipem přes transfer, Arnošt Ceral s jeho skvělou sérkou na switch a další. Za zmínku stojí taky mlaďoch Honza Navrátil z Havířova, který se vedle takových velkých jmen rozhodně neztratil.

 

 A co by to byl za finále, kdyby nebylo pořádně napínavé. Toho jsme se nejvíc dočkali v závěrečném špičkovém jamu, který patřil trojce ve složení Maxim Habanec, Martin Pek a Rišo Tury. Člověk ani nevěděl, kde dřív koukat a za co se chytat za hlavu, protože to bylo opravdové rodeo - bomba sem, bomba tam. Všichni tři vraceli jako mašiny.

 

 

 

Martin Pek vrátil triky jako nolllie bigspin bs lipslide a halfcab noseslide 270 out na áčkovém railu, nollie nosebluntslide na dlouhém šikmém, flip bs lipslide transfer nebo fs tailslide 270 out na mramoru a další. Bohužel zkazil dva triky, takže se na stupni vítězů umístil jako třetí. O fousek před ním skončil s jedním neodjetým trikem Maxim Habanec, což mu zajistily triky jako 360 flip přes delší transfer, bigspin bs boro na dlouhém šikmém railu, fakie fs boardslide, 360 flip do 50-50 na velké hubbě a nejen to. Čistá jízda vždycky zabere a když v ní vracíš samé pekla, tak o to víc. Tohoto hesla se řídil slovenský master Rišo Tury, který ani jednou nezkazil. Svými triky jako bs 180 nosegrind na railu z double setu, cabalerial bs lipslide na rovném z banku, fk bs blunt do fakie přes áčko nebo třešničkou na dortu ve formě nollie heelflipu do bs bora si vyjezdil zasloužené první místo.

 

Kompletní záznam z finále streetu najdete na našem Facebooku.

Další fotografie najdete na Skaterock.cz v reportech Street a Bowl

 

BEST TRICK:

Po finále nás čekal ještě best trick contest, který se odjel na hlavní centrále. Erik Tacina se blýskl s 360 double flipem přes transfer a bigspin flip fs boardslidem na railu, Martin Pek s flip bs nosebluntem na áčku. Honza Malý udělal 360 bs flip přes transfer a Martin Švec crooked nollie heelflipem out na rovné. Vrácené triky potrápili porotu v rozhodování, ale nakonec se shodla. Cenu za top trik nakonec získal Jakub Šindelář za svůj ss 360 fs flip transfer.

 

Vedle riderů jsme sečetli body i za skejtové firmy, kde jich nejvíce získala firma Ambassadors. A dále nesmíme zapomenout na celkového vítěze celé Skaterock.cz Under Roof Tour, kterým se stal Martin Švec. I těmto posíláme velký highfive!

 

Pořadí DFK začátečníci:

1. Tadeáš Vávra

2. Tobiáš Lukavský

3. Richard Kopřiva

 

Pořadí DFK pokročilí:

1. Denis Janeček

2. Jan Lev

3. Dominik Václavík

 

Pořadí bowl:

1. Martin Jurášek

2. Marek Čejchan

3. Honza Tomšovský

 

Pořadí street:

1. Rišo Tury

2. Maxim Habanec

3. Martin Pek

 

Best trick: Jakub Šindelář (switch 360 fs flip)

 

Nejlepší firma: Ambassadors

 

Celkový vítěz Skaterock.cz Under Roof Tour: Martin Švec

 

Konečné výsledky pořadí v závodě jsou k nahlédnutí zde.

 

Všichni ukázali, že i v našich se dá jezdit na vysokém levelu. Tímto děkujeme všem fanouškům za podporu, partnerům akce za záštitu, jezdcům za účast a samozřejmě gratulujeme vítězům - Jakubovi Šindelářovi, Martinovi Švecovi, Tadeáši Vávrovi, Denisovi Janečkovi, Martinovi Juráškovi a v poslední řadě Rišo Turymu! Poslední zastávkou této tour je tak odstartován závod Českého Skateboardového Poháru 2017 (ČSP), který se dál přesune do Ústí nad Labem (3.6.), Jihlavy (19.8.) a na konci září se můžeme těšit na vyvrcholení Mistrovstvím České Republiky (MČR).

 

Takže see ya there a teď už si dejte video z celé akce z kamery Jirky Novosáda. Enjoy!

 

 

Partneři akce: hl.m. Praha, pivo ExcelentRed BullAmbassadorsVansLevi’s a Boardstar!

Mediální pokrytí: radio Spin a Skaterock.cz.

Občerstvení: burgery od Kaiser Franz

Další fotografie najdete na Skaterock.cz v reportech Street a Bowl.

Galerie