Výsledky a report z akce Pražskej Démon 2017

V sobotu 9. září 2017 se uskutečnil již osmý ročník závodu Pražskej Démon, který na pražské Štvanici pořádně zatopil v kamnech. Akci podpořily firma Excelent, Red Bull a Ambassadors. Vše dopadlo víc než dobře, sešlo se plno fanoušků, riderů, kteří to zabili a tak dále a tak dále. Detaily z celé akce se dozvíš v následujícím reportu, kde nechybí ani fotky Vaška Žaluda a video Jirky Novosáda. Gratulace patří Martinu Juráškovi v bowlu a Rišovi Turymu ve streetu!

Fotogalerii najdete na Skaterock.cz.

Text: Daniel Dujsík

Foto: Vašek Žalud

Video: Jirka Novosád

 

V sobotu 9. září se na pražské Štvanici odjel osmý ročník závodu Pražskej Démon. I přes to, že je skatepark pod střechou, tak slunné počasí dodalo ještě pozitivnější energii všem, kteří dorazili. Sešlo se zde celkem osmdesát jezdců a stejně tak i početné publikum. Mezi doprovodné stánky patřily samotný bar s pivem a malinovkou, stánek Ambassadors s hardwarem a oblečením a taky libové burgery od Kaizer Franz. Celkové prize money činilo 25 000 Kč plus věcné ceny od Ambassadors, Excellent a Red Bull, tudíž bylo o co stát.

 

Hlavní náplní dne byl závod Day for Kids, bowl a street contest. Jako první obsadily skatepark mladí tahouni, kteří si to mezi sebou rozdali ve dvou kategoriích, a to mírně pokročilí a pokročilí. V první skupině nenašel konkurenci Hynek Laštovka. Parta pokročilých byla o něco vyrovnanější, ale i přes to si odnesl vítězství Denis Janeček. Mládí vpřed!

 

Výsledky DFK mírně pokročilí:

1. Hynek Laštovka

2. Matouš Kroupa

3. Norbert Kontra

 

Výsledky DFK pokročilí:

1. Denis Janeček (Totalboardshop.cz, Charge Skateboards)

2. Jan Lev (NorthSkateUnion)

3. Kryštof Macek

 

BOWL

V sobotu se jel na Štvanici v rámci Démona tradičně taky bowl. Závodu se za velký divácký podpory účastnilo asi 20 riderů, který měli první možnost zkusit si novej styl hodnocení. Pivečko teklo proudem už při tréningu a po dojetí semifinále ve streetu se ostartovala kvalifikace. Mezi riderama panovala přátelská atmosféra a flašky tvrdýho chlastu se pohybovaly nezi lidma skoro tak rychle, jako rideři v bowlu. V kvalifikaci jsme mohli vidět spoustu stylů ježdení, od Jurdový všestranosti, kdy lítá přes všechny rohy jak na normu, tak na switch, až po krásnej technickej styl Jirky Houky, kterej se snažil jít snad do každýho lip tricku flipem. Do finále postoupilo top 6 jezdců z kvalifikace, bylo jim dopřáno pár minut na oddechu a občersvení. Já se bohužel občerstvoval až příliš a od začátku finále si pamatuju jenom půlku svojí jízdy, takže report nemůžu dokončit. S jistotou můžu rozhodně říct, že se jak rideři, tak diváci bavili a byla to poctivá zátěžovka před finále českýho poháru. (autor: Záhul)

 

Výsledky bowl:

1. Martin Jurášek

2. Michal Musil

3. Jan Tomšovský

4. David Záhumenský

5. Filip Korbut

6. Adam Löfler

 

STREET

Hřebem celého dne byl street contest, do kterého se přihlásilo celkem 42 riderů. Z kvalifikace postupovalo dvacet lidí a do samotného finále se probojovalo 12 vyvolených. Ti si rozhodně nechtěli nechat vzít vítězství a proto bylo jasné, že do toho půjdou po hlavě. Finalisté byli rozděleni do tří heatů po čtyřech. Finále se jelo oblíbenou formou organizovaného pětiminutového jamu. Mohli jsme zde vidět skateboarding Honzíka Navrátila, Pepy Tipanice, Tomáš Stejskala, Tomáš Vintra, Martina Peka a dalších, ale ani těm to nestačilo na stupně vítězů.

 

 

Trojka Houka, Habanec a Tury si vedla nejlépe a sázela tam jednu bombu za druhou. Porota mělo co dělat, aby stíhala vše poctivě zapisovat do seznamu odjetých triků. Překvapením byl Jirka Houka z Uherského Hradiště, který nějakou dobu už bydlí v Praze a šlo to na jeho ježdění vidět. Za svůj bs nosegrind nollie heelflip out na mramoru, bigspin flip transfer nebo overcrook ze schodů si tak vyjezdil třetí místo. Druhý flek bral Maxim Habanec, který vrátil například fs tailslide 270 out na mramorové zídce, bigspin fs boro, 360 flip přes rail na áčku, 360 flip fs lipslide nebo 360 flip do fs grindu na hubbě.

 

 

 

Hlavním hrdinou závodu byl Rišo Tury, který dokázal, že má Štvanici neskutečně najetou. Udělal fs noseblunt a fs bigspin boro na dlouhém railu, flip fs boardslide a bs 180 nosegrind na šikmém z double setu, halfcab blunt fakie, cabalerial bs lip z banku, heelflip boro a fk bigspin lipslide ze schodů. To a ještě více mu zajistilo prvenství a všichni musíme uznat, že to bylo zaslouženě. Gratulujeme!

 

Výsledky street:

1. Richard Tury (Vans, Monster Energy, Streetmarket.cz, Baker skateboards, Tlakers)

2. Maxim Habanec (RedBull, Queens, Vans, Bones, CPHO, Ambassadors)

3. Jirka Houka (DC, Picnic skateshop, Woodstyle)

4. Martin Pek (Ambassadors, Bones, Vans, GoPro, Oakley, Loser watch, Bones, LIP)

5. Tomáš Vintr (Honor, Excelent, Vans, SNRD, ČAS, Bones, Theeve)

6. Tomáš Stejskal

7. Pepa Tipanic

8. David Luu

9. Erik Tacina

10. Honza Navrátil

11. Jindra Koten

12. Marek Knytl

 

Celkové výsledky jsou k nahlédnutí na tomto odkaze.

 

Co by to byl za závod, kdyby chyběl Best trick contest plných vražd. Aby toho nebylo málo, tak si cenu za nejlepší trik odnesl opět Richard Tury. Ten vrátil fakie bigspin flip lipslide, ze kterého všem vypadly oči z důlku.

 

Už teď se těšte na 30. září, kdy se odjede finále Mistrovství České Republiky (MČR) opět na Štvanici. Bude to velké!

 

Galerie