Vyjádření hlavního rozhodčího k dění kolem výsledků ČSP v Plzni

Zdravím všechny jakkoliv zúčastněné či širší veřejnost. 
 

Reaguji na téma ohledně jedné ze zastávek série ČSP 2022, která se konala v Plzni dne 6. 8. 2022. Po ukončení, respektive během vyhlášení, byl projeven nesouhlas ze strany slovenského jezdce Richarda Turyho vůči hodnocení poroty. Pro upřesnění, Rišo se umístil na druhém místě těsně za Kristianem Nguyenem. Nepřišel na vyhlášení, společnou fotku a vyslovil veřejně nesouhlas na sociálních sítích (nikoliv osobně) formou dalekosáhlého feedbacku, což vedlo k velké debatě v naší skejtové komunitě.
 

Finále se jelo formou dvou 45s jízd a 5 best tricků, z čehož se počítaly 1 lepší jízda a 2 best tricky, tedy celkem 3 nejlepší skóre, jak je tomu dle nových pravidel na závodech World Skate a OH. Závod byl posuzován 4 rozhodčími. Rišova jízda byla nejlépe hodnocená jízda ze všech finálových jízd. V konečném hodnocení pak rozhodly best tricky. Kristian Nguyen vrátil nollie bs bigspin fs boardslide přes kamenitý gap a nollie bs 270 to bs boardslide na totožné překážce. Rišo Tury odjel varial heelflip to 50-50 na šikmé hubbě a heelflip noseslide bigspin out na totožné překážce.
 

Systém bodování rozhoduje hned několik faktorů, kterými jsou náročnost a různorodost triků, kvalita provedení, opakování, flow a konzistence, regular/fakie/nollie/switch, využití skateparku a jednotlivých překážek a dále pak také risk faktor a styl. Součtem všech těchto faktorů je skóre, které se v konečné fázi průměruje mezi všemi rozhodčími.
 

V následujícím období proběhla diskuze, shlédnutí videozáznamu a zpětné hodnocení závodu celé poroty spolu s dnes již bývalým hlavním rozhodčím Tomášem Velickým, který pro tento rok funguje jako konzultant. Pozici hlavního rozhodčího nově zastávám já, Daniel Dujsík. K úkolům hlavního rozhodčího patří také co nejvíce zamezit chybám, které mohou nastat. Například netradiční počet rozhodčích, tedy čtyři místo lichého počtu. Od Plzně také dáváme mnohem větší důraz na konání riders meetingů, kde jsou zodpovězeny veškeré dotazy. Například v Plzni brali riders šikmou hubbu jako nejtěžší překážku, i přes to, že je ve skateparku ještě jedna větší a náročnější. Co se týče samotného bodování, hladina hodnocení byla pro všechny ridery stejná a odráží se od současné globální úrovně skateboardingu.
 

Po závodě kolovalo internetem hned několik názorů, jinak řečeno nepravdivých a nepodložených informací útočného charakteru vůči České Asociaci Skateboardingu na sociálních sítích, na které nebudu reagovat. Každopádně bych Vás rád všechny vyzval k respektu práce rozhodčích, jelikož je to pozice vskutku náročná a vyžaduje nejen celodenní (ne-li vícedenní) koncentraci, nestrannost a přehled. Prosím také o uvědomění, že nejsme podplacení, jak si někteří mohou myslet, a naším cílem není “zařezávat” lidi. Naším cílem je zajištění hladkého průběhu závodu a férové výsledky. Stejně tak patří respekt všem zúčastněným i nezúčastněným skaters, kteří do toho vkládají opravdu hodně. Člověk se stále učí a chce být lepším. 
 

V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na mě jako hlavního rozhodčího, viz kontakty na tomto odkaze: https://www.czechskateboarding.cz/kontakt
 

V případě nejasností, doplnění informací ohledně soutěžního řádu, formátu či jiných záležitostí, nahlédněte zde: https://www.czechskateboarding.cz/cesky-skateboardovy-pohar/soutezni-rad
 

Děkuji za Váš čas, trpělivost a pochopení. Budeme se těšit na další společné setkání, kde si to věřím naplno užijeme. O tom ten skateboarding přece je!
 

S pozdravem

Daniel Dujsík / hlavní rozhodčí

Galerie