Tanvald a nepovedený skatepark

Tanvaldská komunita se snaží o skatepark už několik leta a až do letošního roku vše vyšlo na prázdno. V roce 2014 dostalo město projekt od Mystic Constructions viz přiložená fotografie, kde byla betonová paráda v hodnotě dvou milionů s daní, ale opět bohužel. Až letos ale město najednou samo od sebe přišlo s projektem, který byl zadán firmě SIZ s.r.o., byla podepsána smlouva, jejíž přesně znění najdete na tomto odkazu a začalo se stavět. Bez konzultace s místní komunitou, která je naprosto klíčová.

Navíc firma SIZ s.r.o. má za sebou jistě mnoho staveb, ale ani jeden skatepark. Podobnou záležitost jsme řešili v Lanškrouně a sousedním Letohradu, kde firma Keramizol začala stavět skatepark na základě návrhu od Fiveramps a dopadlo to velmi špatně. Naštěstí si město uvědomilo chybu a skatepark prošel dílčími úpravami. Vše jsme popsali v tomto příspěvku.

Vznikl tak skatepark na asfaltovém povrchu, s montovanými překážkami. Neboli návrat zhruba o 20 let zpět a to je první velká škoda. Asfalt není vhodný povrch, časem se vydrolí, zhrubne, překážky do něj vlastní vahou časem "zapadnou". Překážky jsou další samotná kapitola. Města mají v tomto tak trochu svázané ruce a musejí splňovat normy. Jestli tyto překážky splňují nebo nesplňují normy, to ví jistě SIZ s.r.o., které muselo dodat doklad o shodě. Pro nás je ale podstatný výsledek a ten je co se překážek týče hodně špatný. Zde opět chybí komunikace s místní scénou, nebo konzultace s odborníky, což jsou například právě Mystic Constructions, kteří mají překážky přímo na svém webu a s normou se shodují.

Další kapitolou je tolik řešené financování projektu. Tady to bude asi těžší zcela prokázat jak se věci mají, neboť pozemní úpravy, asfaltování, oplocení s dalšími stavebními úpravami, tady se omlouvám ale nejsem stavař. Jestli tu nějaký nezávislý stavař je, ocením jeho názor po zhlédnutí na webu dostupných dokumentů. Překážky, nevhodně zvolené, jsou poněkud drahé, ale v rozpočtu jsou uvedené, rozepsané, městem odsouhlasené a ve skateparku již stojí. Jejich cenu jsme řešili s Mysticem s tím, že plus minus odpovídají. Nicméně určitě by šly udělat levněji a jinak. Nejsou zatím ani dodělané, někde odstupuje hrana a pan starosta Vyhnálek přišel s názorem, že jsou určené pro začínající skateboardisty. Což ale není uvedené ve smlouvě, která říká vše a tato skutečnost tam ale chybí. Skatepark, když už se do něj investuje, je přeci od toho aby jej využívalo co nejvíce zájemců, a nikoliv jen jedna část. Do tohoto skateparku se davy z celé ČR nepohrnou, o závodech nemluvě a skateparky se nestaví aby se o nich nemluvilo vůbec a když, tak ve zlém.

Máme tu tedy skatepark, kde se proinvestoval milion korun a výsledek je hodně tristní. Jakmile se první fotografie objevily na sociálních sítích, oslovili jsme pana starostu Vyhnálka s upozorněním na špatné provedení skateparku. Po výměně několika emailů si je pan starosta vědom faktu, že situaci je potřeba řešit a jak sám píše, kdyby vše věděl předem, volil by jinou variantu. Ale na to je už pozdě. Vynechání klíčové komunikace s místní komunitou, vybrání jako zhotovitele firmu, která nemá se skateparky zkušenosti, to jsou věci které zadělají časem na velký problém.

Doufejme tedy, že jako v případě Lanškrouna, dojde k nápravě, i když tady to bude mnohem těžší. Určitě by šel milion korun proinvestovat jinak a lépe, viz například plaza v Pardubicích, na kterou místní nedají dopustit. Zbourat a postavit nový, ideálně ve spolupráci s odborníky, to je nejjednodušší cesta. A také nejdražší. Snad budeme moct časem napsat o zdárném posunu.

Galerie