Stará Kolena již tento víkend na Folimance!

 

Stará Kolena 2023

Cesta ze Strahova do Údolí Nářků / 20 Let od prvního setkání old school skaterů. King Skate účastníci opět na scéně.

V nově vybudovaném areálu Folimanka, kde se nachází skate plaza a zrekonstruovaná socha skejťáka pod Nuselským mostem, se uskuteční v sobotu 10. 6. 2023 happeningová akce Stará kolena.

Toto setkání old school skaterů vzniklo díky tomu, že na účtu, který byl určen na sbírku a obnovu sochy skejťáka pod Nuselským mostem, zbyly ještě nějaké peníze.

Jelikož v rámci sbírky z větší části přispívali hlavně pamětníci a lidé, kteří zažili skatebaording před listopadem 89, tak se logicky nabízelo, aby byly peníze použité na akci určenou právě pro ně.

Jejich skateboardové začátky a zážitky v době hlubokého komunismu byly zaznamenány v knize „Prkýnka na maso jsme uřízli“, která dostala od ministerstva kultury ocenění Nejkrásnější kniha roku 2013 v kategorii Knihy o výtvarném umění, obrazové a fotografické publikace a stala se inspirací dokumentu King Skate, který v roce 2019 získal Českého lva.

Zároveň pořádají jednou za čas vlastní vzpomínkovou skate akci s názvem „Stará kolena“, která shodou okolností letos slaví 20let od prvního setkání.

Na této akci znovu oživí skateboardové disciplíny, které v té době vládly největší oblibě jako byl například slalom, skok vysoký, skok do dálky nebo disciplína freestyle.

Akce se zúčastní hlavní aktéři z knížky „Prkýnko na maso jsme uřízli“ i dokumentu „King Skate“ a jejich přátelé a rodiny.

Zároveň bude tato ojedinělá akce propojená i se současným skateboardingem a díky tomu vznikne ojedinělá akce, která bude kombinovat staré skateboardové disciplíny se současným skateboardingem.

Samotná socha skateboardisty sochaře Jaroslav Hladkého stávala v parku Folimanka od roku 1982. V roce 2006 socha přišla o své bronzové ruce a poté skončila v depozitáři Prahy 2.

Společné úsilí Vyšehradského jezdce, České skateboardové asociace skateboardingu a Prahy 2, vedlo k uspořádání veřejné sbírky za účelem rekonstrukce sochy. Během sbírky se vybraly prostředky na rekonstrukci sochy a její důstojné vrácené zpět do parku, kde dělá radost všem návštěvníkům a skateboardistům areálu parku.

Realizováno díky sbírce na opravu první skejtové sochy světa.

Akce se koná pod záštitou radních městské části Praha 2 Ing. Jaroslava Šolce a Michala Zuny.

Stará Kolena 2023

Cesta ze Strahova do Údolí nářků

  1. 6. 2023

Skate plaza Folimanka pod Nuselským mostem

Začátek v 10:30

Událost na Facebook.com.

Old school disciplíny:
Slalom
Skok vysoký
Skok do dálky

New school disciplíny:

Best trick contest na vybraných překážkách

Související odkazy:

 

Prkýnka na maso jsme uřízli - Martina Overstreet | Databáze knih (databazeknih.cz)

King Skate (2018) | ČSFD.cz (csfd.cz)

 

Galerie