SKATEBOARDING JE OLYMPIJSKÝM SPORTEM - otázky a odpovědi

SKATEBOARDING JE OLYMPIJSKÝM SPORTEM

Jak to celé vzniklo?
První snahy proběhly už kolem roku 2000, kdy se řešilo, že skateboarding by mohl na olympiádu pod cyklistickou UCI. Později, a už s konkrétním plánem, na to navázala ISF na Youth Olympic Games v Nanjingu v roce 2014, kam byl skateboarding oficiálně pozván pro představení sportu olympiádě. Bylo vybráno šest ambasadorů ve složení Chris Cole (USA), Sean Malto (USA), Leticia Bufoni (BRA),  Kelvin Hoefler (BRA), Candy Jacobs (HOL) a Tomáš Vintr (CZE).

Jaké jsou organizace?
Skateboarding jako olympijský sport zastřešuje ISF (International Skateboarding Federation),která je vlastněná a vedená skateboardisty, která na tomto spolupracuje s FIRS (bruslaři). Místní národní organizace se připojí k ISF a lokálním olympijským výborům. V České republice působí již od roku 2010 ČAS, která na začlenění pod ČOC pracuje.
V čele ISF stojí Gary Ream, majitel Woodwardu. Mimo to jsou v ISF zainteresování významní lidé z businessu, největších eventů (Tampa, WCSK8, X-Games) a z řad riders.

Jaké disciplíny na OH budou?
Pojedou se dvě disciplíny - street a skatepark (bowl) v mužském i ženském podání.

Jaká bude na OH kvalifikace?
Tato otázka nebyla ještě od ISF úplně rozkryta. S přihlédnutím na snowboarding, se pravděpodobně pojedou lokální a světové série závodů, ve kterých budou jezdci sbírat body. Bude určen minimální počet bodů potřebný ke kvalifikaci a také počet jezdců, kteří se mohou kvalifikovat z jedné země (např. snb na OH 2018 má limit 4 pro zemi), kteří naplní celkový počet míst na OH.
Pravděpodobně na nejvyšším levelu eventů bude Street League a Park Series, ovšem s otevřeným systémem kvalifikace (budou ji moct jet jezdci, kteří se kvalifikují z nižších eventů).
Street League a Park Series se také stanou kvalifikátorem pro oficiální mistrovství světa, ze kterého vyjde i každoroční mistr světa ve skateboardingu, čímž se zamezí působení několika organizací a soukromých organizátorů a vše dostane přesný řád.

Dopingové kontroly?
Na akcích ISF budou přítomné, stejně jako je to na FIS snb eventech. Je to podmínka Mezinárodního olympijského výboru. Dopingové kontroly bude mít pod kontrolou právě asociace FIRS, která zastává v celé spolupráci hlavně administrační složku.

Jak je to v Česku nyní?
Asociace ČAS působí v České republice již od roku 2010. V uplynulých letech začala ČAS pořádat vlastní závody a pracuje se na obnovení série ČSP. ČAS pořádá kurzy skateboardingu pro děti a ve spolupráci s jejich lektory po celé České republice pořádá závody pro nejmladší zájemce o skate ve formě série Day for Kids. Dále poskytuje školení a následně uděluje oficiální statut kvalifikovaných rozhodčích. Na poli závodů také zaštiťuje vybrané mezinárodní akce jako například Grand Prix Beroun, který je oficiální zastávkou série World Cup Skateboarding, jež spolupracuje právě s ISF.

Jak to bude v Česku?
Podmínkou je začlenění asociace pod ČOV. Následně je v plánu vybudovat infrastrukturu pro práci s mládeží a celostátní sérii závodů.

Co se změní?
No, moc toho nebude. Na Stalinovi bude stejně krásně, Fuzz bedny budou stále stejně grindovat. Snad bude větší páka pro podpory staveb skejtových hal, které v ČR tak citelně chybí. Začne jezdit víc dětí, rodiče přestanou vnímat skate jako cosi na okraji společnosti a třeba to pomůže byznysu, který pak pomůže zpětně skejtu. Olympiáda tu bude pro ty skaters, kteří mají zájem se aktivně zúčastnit. Což má své výhody, v podobě cestování, možnost finanční podpory a samozřejmě nastanou i jistá omezení, jako třeba tolikrát zmiňovaná dopingová kontrola. Prostě to tak je a kdo se bude chtít zúčastnit, musí to brát jako fakt. Kdo se nebude chtít zúčastnit, tomu bude nějaký doping upřímně jedno. Jako celá OH. Ale na pojezdu s tvojí partou nebude mít OH opravdu žádný vliv. Skateboarding tu byl před OH a bude i s ní.

Galerie