Postaví se skatepark! A co dál?

Trochu prapodivný název, uznávám, ale má něco do sebe. Léta se snažíte o to, aby u vás vyrostl skatepark a po letech se zadaří. Tím by se dalo veškeré snažení považovat za skončené, ale opak je pravdou. Další kola teprve začínají.
 

Nikde neexistuje univerzální postup, jak dosáhnout právě ve vaší obci postavení nového skateparku. Většinou je to mix vstřícného přístupu města a aktivních skejtrů. Založte si občanské sdružení (o.s.), jehož cílem bude progres skateboardingu u vás a jednejte s obcí jménem o.s. Tím se posunete na úroveň právnické osoby a pro město se stanete férovějším partnerem, než kdybyste tam šli sami za sebe. Město může zažádat o podporu v oblasti rozvoje regionu, nechá si vypracovat projekt a když pán bůh dá, dostane větší část prostředků.

A už zde narážíme na poměrně aktuální problém a tím je projekt. Z našeho pohledu vždy doporučujeme firmy Mystic Constructions a Fiveramps, jako jediné výrobce skateparků v ČR s letitou praxí. Ovšem ne vždy se zadaří, aby jak projekt, tak i samotný proces výstavby dělala jedna z firem zmíněných výše. Může se stát, že jedna z nich vypracuje projekt, ale jeho realizaci pak dělá firma nemající se skejtem zkušenosti. Firma si může projekt vyložit nevhodným způsobem a problém typu Lanškroun je hned na světě. Nebo projekt i realizaci má na starosti firma nemající žádné zkušenosti se skejtem a pak je třeba být velmi pozorný. Protože v těchto chvílích musíte nastoupit vy jako takový dozor, i když leckdy nechtěný. Ovšem bude to vás skatepark a starat se musíte.

Ve chvíli kdy skatepark staví Mystic nebo Fiveramps, můžete vše pustit z hlavy a těšit se na hotové dílo. Ale ve chvíli kdy projekt a realizaci dělá někdo jiný a vám záleží na tom co u vás vyroste, musíte se do celého procesu aktivně zapojit. Jak jsem psal výše, ideální partner pro město je o.s. a jeho prostřednictvím žádejte o možnost nahlédnutí do zadání projektu, žádejte o seznam oslovených firem pro zhotovení projektu, o nahlédnutí do projektu, zajímejte se o výběrové řízení na stavitele. V případě že mezi oslovenými firmami není ani jedna z námi doporučovaných firem, dejte vědět na info@caskate.cz a přibalte veškeré možné vědomosti. Už v této chvíli se můžeme aktivně zapojit, poukázat na pár špatně postavených skateparků a doporučíme jistotu v podobě Mysticu nebo Fiveramps.

Samozřejmě nikdo není všemocný a projekt i relizace půjdou mimo obě firmy. Ovšem vy byste měli už minimálně vidět projekt a v případě, že se vám nezdá, nevyhovuje, má nesmyslné rozměry, překážky apod., tak se opět musíte ozvat. Případně nám napsat, poslat projekt, my jej můžeme zkonzultovat s lidmi z Mysticu, či z Fiveramps a můžeme městu doporučit další postup. Ve chvíli kdy je projekt odsouhlasený a i vám se líbí, ani tehdy nelze ulehnout na vavříny. Opět se musíte aktivně zajímat o stavbu, o její průběh, prostě se musíte snažit být u každého kroku. A v případě nedostatků je třeba se opět ozvat. Jak na město tak i nám. Cíl je jasný. Provozuschopný skatepark na který budete právem hrdí.

Navíc v případě, že máte založené již na začátku zmíněné o.s., můžete se stát vhodným kandidátem na provozovatele skateparku. Víceméně se jedná o úklid, ale zase kdo jiný by měl vědět co je pro váš skatepark dobrý a co ne.

Souhrn doporučené cesty ke kvalitnímu skateparku:
1. Založit o.s. a jeho prostřednictvím jednat s městem o stavbě skateparku
2. Doporučit k projektu i stavbě firmy Mystic Constructions a Fiveramps
3. Vidět projekt před jeho schválením
4. V případě že realizací skateparku nebudou pověřeny firmy Mystic nebo Fiveramps, nabídněte spolupráci při stavbě ve formě konzultací
5. Navštěvujte skatepark i v průběhu stavby a v případě nedostatků navrhujte jejich řešení
6. Ve chvíli hotového skateparku již bývá na úpravy pozdě!!

Je třeba dodat, že ne vždy bude vaše přítomnost na projektu chtěná, ale co naplat. Kdo se nestará, nic nemá.

V každém tomto bodě se na nás obraťte s případnou žádostí o pomoc. Když to bude v našich silách, pomůžeme, od toho jsme tu a nějaká praxe s úřady už je za námi také. Myšlenka že asociace je všemocná, to je samozřejmě nesmysl, ale když se o něčem ví, tak proč nezkusit nějakou společnou cestu k nápravě.

Galerie