Poslední kvalifikační závod skateboardistů před LOH, Mistrovství světa v Itálii

 

Mistrovství světa v Římě, které odstartuje tento týden, živí naděje na českou účast na LOH, kde se skateboarding představí poprvé v historii. Nejblíže probojování se mezi světovou dvacítku, která do Tokia pojede, je úřadující mistr ČR Maxim Habanec. Do Říma také vyráží sbírat zkušenosti s prvním mistrovstvím teprve patnáctiletá Antonie Bakošová, která je však již držitelkou dvou posledních domácích titulů z dospělé kategorie.

 

Maxima Habance čeká v disciplíně street, která se odehrává na překážkách imitujících schody, zídky a zábradlí z ulice, náročný úkol. Do Japonska totiž vyrazí jen dvacet nejlepších na světě, a ačkoliv se Habanec po započtení národnostních limitů pohybuje kolem 23. místa, potřebuje posbírat vysoké body. Jak však ukázal poslední mezinárodní závod, kde se pohyboval na hranici nejlepších třiceti jako pátý z Evropanů, není to nemožné. Šestinásobný mistr republiky totiž v americkém Des Moines nezajel ani jednu čistou jízdu, která by jej do top dvacítky pravděpodobně dokázala posunout.

 

Před odjezdem mám zatím smíšené pocity, ale těšim se jak na závody, tak do Říma. Je skvělé, že takový závod se jede konečně v Evropě a ještě ve městě s takovou historií. Na druhou stranu nás čeká týden v bublině, kdy budeme jen na hotelu a skateparku. Jsem rád, že se dá zase naplno závodit a že půjde opravdu o všechno. Teď doma nahřívám zablokovaná záda a doufám, že do závodu budu už stoprocentní,“ přibližuje před odjezdem úřadující domácí šampion.

 

Naději na Tokio má stále také čtyřnásobný mistr republiky Martin Pek, který však stejně jako Habanec musí mířit za vysokým umístěním a spoléhat se na zaváhaní jezdců před sebou. Na posledním závodě Dew Tour mu sice nevyšla kvalifikace, ale z mezinárodních závodů má dlouholeté zkušenosti. Svůj první titul nejlepšího českého jezdce vyhrál už v roce 2007, pak však jeho kariéru zastavilo vážné zranění. Navzdory všem prognózám se ale dokázal před pěti lety vrátit mezi domácí špičku.

 

Absolutním nováčkem ve výpravě bude mladá česká naděje Antonie Bakošová, která sice nebojuje o cestu do Tokia, ale ve svých patnácti letech sbírá důležité zkušenosti, aby mohla bojovat o účast na příštích LOH v Paříži, kde se skateboarding představí znovu. Ve dvou posledních letech dokázala ovládnout české mistrovství, ale na takto velkou mezinárodní akci zamíří poprvé.

Těším se hrozně moc! Poprvé jedu na závody do zahraničí, takže to pro mě bude skvělá zkušenost. Bohužel, jsem zrovna po zranění, takže nemůžu čekat nějaký famózní výkon, ale těším se na atmosféru a až osobně poznám skejtové legendy a zažiji vyšší úroveň skateboardingu, než na který jsem z Česka zvyklá,“ dodává Bakošová.

 

Tým doplní také Jan Navrátil, třetí z mistrovství ČR a David Luu. Oba jsou stále aktivní i v mládežnické kategorii do 23 let a do Říma tak jedou sbírat zkušenosti hlavně pro příští olympijský cyklus.

 

Program MS v Římě:
Středa 2. června - Kvalifikace ženy

Čtvrtek 3. června - Kvalifikace muži

Pátek 4. června - Semifinále ženy

Sobota 5. června - Semifinále muži

Neděle 6. června - Finále ženy, Finále muži

Galerie