Podpořte scénu v Telicích na D - Anger 2012 Sk8 & BMX contestu!

Stovky mladých lidí se v sobotu 29. října sejdou v teplickém skateparku Anger, aby se rozloučily s areálem, který přes deset let sjednocoval místní vyznavače extrémních sportů. Fanoušci SKATEBOARDINGU, BMX a INLINE bruslí naposledy shlédnou tradiční místní závody, jež jsou poslední pořádanou akcí na legendárním plácku nedaleko vlakového nádraží Proboštov.

Součástí závodů bude také exhibice místního odchovance Tomáše Wagnera (sponzorovaný VANS a SWIS), ale hlavně nejlepšího současného českého jezdce BMX Freestyle Michala Berana (REDBULL, VANS).

 

Wagner a Beran přijedou podpořit iniciativu Za nový Skatepark v Teplicích, která vznikla spontánně v květnu letošního roku poté, co teplický magistrát oznámil plány na zrušení Angeru. Doslova během pár dní se na sociálních sítích spojilo bezmála 800 místních lidí, kteří teď tlačí v souladu s pravidly občanské společnosti na město a prosazují výstavbu nového areálu pro vyznavače extrémních sportů.

 

Situace se stane od nového roku neúnosná,“ říká mluvčí iniciativy Nikola Minaříková, „tzv. extrémním sportům se věnují ve městě desítky lidí, a pokud nebudou mít kde aktivně sportovat, vrátí se do ulic a lázeňských parků, což by místnímu turistickému ruchu a lázeňství rozhodně neprospělo.“

 

Současný stav teplického skateparku je nevyhovující po všech stránkách. Překážky jsou rozpadlé, nepřizpůsobiví občané pravidelně rozkrádají kovové konstrukce, plot i koše. „Lokalita, v níž se skatepark nachází je těžko uhlídatelná a tak se finanční prostředky vynaložené městem míjí účinkem,“ soudí podle svého vyjádření na facebookových stránkách iniciativy náměstek teplického primátora Hynek Hanza. Přesto podle něj skatepark do padesátitisícových Teplic patří. 

 

Teplice jsou jediným takto velkým městem v republice, kde kvalitní areál pro vyznavače extrémních sportů chybí.

 

Ne každý má ale k současnému pozitivnímu přístupu města důvěru. „Takto pozitivně naladěn z různých vyjádření odcházím z teplického magistrátu pravidelně již od roku 2001. Obecné formulace typu "Vedení města vážně uvažuje…" a "Věřím, že společně nalezneme vhodnou lokalitu, volné prostředky popřípadě investora…," jsou pro mě absolutně nedostatečné a jako zástupce sdružení Pohip.Com s více než jasně deklarovaným veřejným mandátem budu vedení města žádat o zveřejnění konkrétních kroků, které Magistrát ve věci realizuje či dokonce již realizoval,“ reagoval Jindřich Frankenfeld. Jím zastupovaná Pohip.com, o.s. sobotní závody pořádá. 

 

Cílem závodů je také změnit představu o extrémních sportech u teplické veřejnosti a zejména lokálních médií, která v uplynulých týdnech opakovaně zdejší komunitu sportovců vykreslila jako feťáky, alkoholiky či grázly, jejichž „nejčastější gesto, které ukazují, je vztyčený prostředník (…) a v baťůžku na zádech má barvy ve spreji." (Teplický deník)

 

„Lidé, kteří jsou schopni tohle vyslovit, nemají nejmenší představu o náročnosti sportů jako je skateboarding, nebo BMX. Tomáš Wagner a Michal Beran jsou skvělým důkazem, že tvrdá práce a trénink umožňují šestnáctiletým či osmnáctiletým jezdcům kdekoliv po světě vydělávat stejně peníze jako jejich rodiče. Extrémní sporty se navíc stávají obrovsky populární a na Západě jsou stejně oblíbené jako třeba fotbal nebo hokej,“ vysvětluje Minaříková. 

 

"Uvidíme, zda se politici o věc začnou opravdu zajímat. Mají jedinečnou šanci vyjít vstříc mládeži, kterou je jinak velmi obtížné jakkoliv zabavit. Řekněme si otevřeně, že Teplice trápí kriminalita a drogy. Výstavba areálu pro sporty, které navíc nejsou tolik finančně náročné jako třeba hokej, je jednoduše skvělou šancí pro všechny," dodává Frankefeld s tím, že iniciativa má v plánu otevřít témata jako začlenění skateboardingu do osnov tělesné výchovy a ráda by nabídla tuto volnočasovou aktivitu organizacím pracujícím s problémovou mládeží.

 

Sobotní závody začínají ve 14:30, exhibice je naplánovaná na 16:00. Organizátoři zajistili občerstvení, od 19:00 je naplánovaný koncert skupin Vysmátej kouř a The Seegers. Pro vítěze jsou připravené ceny. Vstup je zdarma.

 

Galerie