Petr Pavel na skejtu v Jihlavě!

Petr Pavel na skejtu! Tahle fotka proběhla sociálními sítěmi 25.5. a začali se množit dotazy jak to kde, proč a podobně. Tento text má za cíl nejen celou situaci vysvětlit, ale také proč k tomu došlo a proč právě v Jihlavě.

Samotný prapůvod akce vznikl někdy před pár lety, kdy jsme s Tomíkem Markem dávali dohromady školu skejtu v Jihlavě, v ještě původním skateparku. Tomík se role místního guru ujal velmi zodpovědně, kromě školy založil i shop Skatelocal a když město vidělo jaký je o skateboarding zájem, podpořilo výstavbu nového skateparku ve sportovním areálu Český mlýn a od té doby je Jihlava zapsána na mapě betonových skateparků České republiky. 

Už delší dobu dávám příklad Jihlavy jako vzor a tím jsme se propracovali do dne 25.5.2023, neb bez výše psaných událostí by Petr Pavel v Jihlavě na skejtu nestál. 

Právě dny 25.5. a 26.5. byly vyčleněny prezidentským párem pro návštěvu kraje Vysočina a po Pelhřimově přišla na řadu Jihlava. Program byl opravdu nabitý, vše sedělo skoro na minuty, jen jakmile pan prezident vkročil mezi lid, začalo se nabírat zpoždění a leckde ujít i 30 metrů bylo na delší dobu. 

Po poledni došlo i na avizovanou návštěvu sportovního areálu Český mlýn, kde byla na programu krátká štafeta, pak střelba ze vzduchovek, neb biatlon je na Vysočině doma a poté byl v plánu skatepark. V místě konání jsme byli nastartováni v sestavě Tomík Marek, předseda české asociace skateboardingu Jan Lankaš (autor textu) a Martin Máčel za českou unii kolečkových sportů. Všichni jsme se dívali jak pan prezident štafetu dokončil s křečí v nohách a trochu v nás hrklo, jestli ho vůbec na skate dostaneme.

Když se pan prezident, jeho doprovod, početná ochranka a stovky přihlížejících, přesunuly ke skateparku, měli jsme pana prezidenta pro sebe a za mne to byl dokonalý zážitek. Kdo měl tu čest ví, že Petr Pavel je příjemného vystupování, nemá problém se bavit o čemkoliv a na otázku kdy má volno, pravil že zrovna dneska. Nicméně myslím že tisíc podání ruky a tisíc podpisů a focení, musí být trochu náročné. O to více to pro nás byla čest jej potkat, promluvit si, samozřejmě podat ruku a předat dary.

Tím prvním byl komplet s designem desky Ukraine’s Stripes a při úvaze jaký design vybrat, byl tento design jasná volba. Deska v barvách Ukrajiny, navíc z prodeje desky jde část na pomoc Ukrajině, což pan prezident ocenil. Nicméně ve fázi předání darů si ještě na desku nestoupl, z důvodu výše psaných. Na dotaz kde by ho mol využít jsem jej nasměroval k Pražskému hradu, kde jsou dlouhé chodby, což s úsměvem doplnil že bude potřeba něco udělat s koberci. Poté došlo na předání desky Skate Local, podpis desky, a následoval dotaz zda by se s místní partou vyfotil ve skateparku. Nebylo nám odmítnuto a začal pomalý přesun do bowlu. Cestou nám sdělil že i v jeho rodině byli skaters, že se jednalo o skate z let osmdesátých, takže rukodělná práce a jak vidno, vztah ke skateboardingu tam nějaký je.

Samotné focení pak byla událost pro všechny přítomné, včetně zástupců města a kraje a hlavně pro místní klub Young Blood SK Jihlava a samozřejmě i pro nás. Nevím jestli to bylo tou skvělou náladou co panovala, nicméně když Tomík požádal pana prezidenta jestli to přeci jen nechce zkusit, ihned se šlo na věc. Moje role byla spíše záchranářská, představa že se nám pan prezident rozseká ve skateparku nebyla příliš lákavá a jištění bylo na místě. Pan prezident si počínal na skejtu velmi uvolněně a rozhodně se toho nebál. Ale naježděno zatím nemá nic a my víme co se může stát i z obyčejného postoje že. 

Takto tedy vznikly fotografie pana prezidenta Petra Pavla na skejtu a jak jsem psal, byla to pro nás velká čest ho potkat a alespoň trochu mu přiblížit samotný skateboarding. Jihlavo díky, Tomíku díky, pane prezidente děkujeme!

Výstupů z akce vyjde několik a zde citujme Jihlavský Deník: "Později odpoledne v exkluzivním rozhovoru pro Deník si pak bude prezident sypat popel na hlavu kvůli tomu, že se před během nerozcvičil. Přivodil si tím totiž zranění, kvůli kterému si na skateboard jen stoupl a neprojel se. „To, že tam byl připravený skateboard a já se nemohl svézt, mě mrzí,“ poví." Není všem dnům a konec a celý článek zde.

Galerie