Násilí z nenávisti v ulicích

 

Situace se slušně vyhrotila a najednou sleduju druhýho vylízance, jak běží na mě, taktak si kreju obličej a dostávám par ran do hlavy nějaký ty kopance a atd. Ostatní na tom nebyli líp akorát na Ucha, kterej stihl utéct. Ostatní na tom byly podobně jako já čili v různým stadiu pokusu o útěk ale v tý rychlosti si pamatuju jen to, že už mě štval, jak mě ta pleška bije zahazuju skate a dělám životní běh napříč Stalinem. Náckům to moc nepálí a tak si vzali na honičku se mnou kanady a přeci jenom se s nima blbě běží, takže jsem v pohodě unikl a kluci tak nějak zdárně taky. Načež se plešouni následujíc slečnou, která má asi ráda domácí home video jelikož si vše natáčela na kameru. Naštěstí na pár boulí a absenci skateboardů nikomu nic není, díky bohu. Co pak s prknama plešky udělali je záhadou asi si pořádně zaskejtovali. S podivem je, že nešlo o nijak starý páky ale o mladou partičku ale přeci jenom ve 30 na 5 je každej hrdina....

Tadeáš Pavlík

(25. 5. 2007. Dostupné z: http://www.skate4you.cz/udalosti/fuck-off-nazi-by-tadeas-pavlik-i613/)

Možná jste takový příběh někdy slyšeli nebo se sami ocitli v podobné situaci. Násilí z nenávisti se může dotknout všech. V následujícím článku se dozvíte, co je násilí z nenávisti, jak se projevuje, ale především, co můžete dělat, setkáte-li se s útokem z nenávisti na vlastní kůži nebo v pozici svědka.

Co je násilí z nenávisti?

Násilí z nenávisti (z angl. hate violence) je útok motivovaný předsudky. Útočníkněkoho napadnekvůli barvě pleti, národnosti, náboženství či sexuální orientaci, ale i třeba handicapu, věku, sociálnímu postavení, nebo politickým postojům či příslušnosti k subkultuře. Mezi napadeným a útočníkem zpravidla není žádný osobní konflikt. Nenávist je namířena symbolicky vůči celé skupině, kterou napadený v očích útočníka představuje. Dopad a bolestivost násilí z nenávisti jsou hluboké, protože pachatel zaútočí na často neměnitelné osobnostní charakteristiky a identitu jedince.

Lidé, kteří se hlásí k určité subkultuře (např. skate, punk, hip hop), se často stávají cílem útočníků z řad krajní pravice (rasistických skinheads, neonacistů). Pro krajní pravici totiž představují životní styl, který je v rozporu s nacionalistickou ideologií, přesvědčením o nadřazenosti bílé rasy a principem hierarchie. Cílem útoků pravicových extremistů se stávají jednak pro své odlišné vzezření, v řadě případů však především pro své aktivní antirasistické a antifašistické postoje. Formy útoků na subkultury jsou různé, nejsou však vyloučeny ani velmi brutální fyzické útoky končící smrtí.

Jak se projevuje?

Násilí z nenávisti zaměřené na subkultury má nejčastěji tyto podoby:


·       urážky a nadávky, vyhrožování či zastrašování

·       texty white power hudby

·       útoky po internetu a sociálních sítích, vytváření webových stránek šířících nesnášenlivost a nenávist, vytváření falešných profilů a kyberšikana

·       fyzické napadení, útoky se zbraní, útoky s následkem smrti

„Je velmi nebezpečné pohlížet na násilí páchané příznivci krajní pravice na subkulturách jako na prosté vrstevnické násilí mezi dvěma partami mladých lidí. Jeho hlavním motivem je totiž vysoce nedemokratické přesvědčení jedněch - krajní pravice - o nerovnosti druhých“,tvrdí Klára Kalibová, právnička In IUSTITIA, o. s., prvního poradenského centra pro oběti násilí z nenávisti v ČR.

K fyzickým napadením lidí z různých subkultur často dochází na ulici, v místě, kde se scházejí (pro skate např. Stalin, Štvanice), v okolí klubů po koncertech, v MHD.

Zde je několik tipů, co dělat, setkáte-li se s násilím z nenávisti:

Co dělat, cítíte-li se ohroženi?

Vracíte se pozdě večer z klubu se skatem pod paží…

Buďte pozorní. Vnímejte své okolí, situaci v dopravním prostředku kam nastupujete, okolí svého bydliště a pracoviště. Ztlumte hudbu ve sluchátkách. Sluch Vás může varovat.

Buďte připravení. Co byste dělali, kdyby vás někdo napadl? Zkuste si promyslet, jak byste reagovali v případě útoku z nenávisti. Cítíte-li se v nebezpečí, nastavte si v mobilu rychlou volbu na tísňovou linku 112. Mějte po ruce klíče od domu, abyste si mohli rychle odemknout. Zvažte pro a proti pořízení a použití pepřového spreje či osobního alarmu.

Buďte v bezpečí. Především večer odcházejte z klubu či koncertu se svými přáteli. Jděte osvětlenými cestami. Nezkracujte si cestu místy, která neznáte, nebo kde již v minulosti došlo k incidentům z nenávisti.  Pokud se necítíte bezpečně v hromadné dopravě, jeďte taxíkem.

Minimalizujte konflikt. Přestože jste incident z nenávisti nevyprovokovali, pokuste se jej neprohloubit. S rozmyslem reagujte na nadávky a provokace útočníka. Pokuste se bezpečně opustit místo konfliktu. 

Věřte svým instinktům. Neriskujte.

V případě napadení

Není to vaše vina. Nikdo nemá právo napadat druhého. Váš vzhled, životní styl a názory nejsou důvodem k útoku.

Požádejte o pomoc konkrétní osobu. Řekněte např. „Vy pane v zelené košili, můžete mi prosím pomoci?“ spíše než„Pomozte mi někdo!“. Konkrétní oslovený člověk bude cítit větší povinnost zareagovat.  Požádejte svědky, aby s Vámi vyčkali příjezdu policie nebo aby Vám na sebe ponechali kontakt.

Vyhledejte bezpečí. Využijte místa, která jsou osvětlená či kde je hodně lidí (pošta, lékárna).

Volejte okamžitě pomoc. Volejte tísňovou linku 112. Můžete využít linku organizace In IUSTITIA +420 222 984 785. I když situaci nechcete řešit, můžete nás vždy požádat o informace.

Uchovejte důkazy pro vyšetřování. Nepřevlékejte se a nesprchujte se. Uchovejte další důkazní prostředky, nepřemísťujte je. Pokud je musíte přemístit, sahejte na ně v rukavicích nebo jiným bezpečným způsobem, který neznehodnotí otisky prstů. Schovejte písemnosti, emaily či sms, kterými Vám útočník vyhrožoval. Zálohujte webové stránky s nenávistnými útoky.

Řekněte o útoku osobě, které věříte. Nebuďte s napadením sami.  Snažte se vyhledat odbornou pomoc. Obtížné situace se lépe zvládají, pokud Vás někdo podporuje.

Zvažte podání trestního oznámení. Podání trestního oznámení je důležitý krok. Jedině skrze trestní řízení může dojít k dopadení a potrestání pachatele. Právníci In IUSTITIA, o. s. Vám pomohou ujasnit si, jaké výhody a nevýhody má podání trestního oznámení. Podpoříme Vás ve Vašem rozhodnutí.

Využijte pomoci organizace In IUSTITIA, o. s. Služby osobám dotčeným násilím z nenávisti poskytujeme zdarma, v některých případech anonymně. Způsob řešení své situaci si volíte sami. Více informací na www.in-ius.cz. K nahlášení můžete využít anonymního online formuláře. http://www.in-ius.cz/formular/

Co můžete dělat, jste-li svědkem útoku z nenávisti?

Jedete autobusem. Vedle Vás stojí týpek s dready. Přistoupí dva muži v černých bundách a začnou na něj pokřikovat „Ty špíno, vypadni vodsuď, nebo…!“

Můžete pomoci. Aktivním přístupem můžete pomoci osobě v nouzi. Oběti násilí z nenávisti velmi těžce prožívají lhostejnost přihlížejících, často je zasáhne víc než samotný útok. Posiluje v nich pocit, že nejsou ve veřejném prostoru v bezpečí.

Buďte aktivní. Nepředpokládejte, že aktivní budou ostatní, oni si mohou to samé myslet o vás.  Může pomoci i maličkost. Zajímejte se o svoje okolí. Ptejte se přátel a známých pokud si u nich všimnete změny chování.  

Myslete na svoji bezpečnost.  Nepřeceňujte svoje síly, do fyzických útoků nezasahujte.  Útočník může být velmi agresivní. Volejte policii, pokuste se dotčené osobě bezpečně nabídnout pomoc, například zavoláním lékaře či vyhledáním a předáním kontaktů na pomáhající organizaci.

Oznamte útok. Volejte policii na 158 nebo 112.

Nabídněte svědectví. Poškozený bude Vaše svědectví potřebovat. Mohli jste lépe zaznamenat útočníka a okolnosti útoku.  Dohodněte se s poškozeným na tom, zda může kontakt na Vás předat policii nebo pomáhající organizaci. Pokud si nejste jistí, zda a jak svědectví poskytnout, můžete nás kontaktovat.

Pečujte o sebe. Závažné incidenty z nenávisti mohou mít traumatický dopad i na svědky. Pokud se u Vás objeví některé s psychických důsledků události (strach, nespavost atp.), vyhledejte odbornou pomoc.

Co je In IUSTITIA, o. s.?

In IUSTITIA, o. s. se jako první organizace v ČR komplexně zabývá problematikou násilí z nenávisti. Provozujeme poradenské centrum Justýna, v němž poskytujeme právní poradenství obětem násilí z nenávisti a jejich okolí (včetně zastupování u soudu), zlepšujeme jejich přístup ke spravedlnosti a kontaktujeme ohrožené komunity.

Služby jsou klientům poskytovány zdarma.

Dále zaměřujeme se na práci s médii a zvyšování povědomí o problematice násilí z nenávisti (hate crime) a projevů předsudků v jazyce (hate speech) a chování.

V oblasti specifik trestné činnosti z nenávisti vzděláváme Policii ČR a státní správu a školíme pracovníky a pracovnice neziskovek.

Kontakty:

Web: www.in-ius.cz

Tel: 222 984 785

Email: poradna@in-ius.cz

Informační materiál byl zpracován v rámci projektu JusTEENa proti násilí z nenávisti v Praze 7. Tento projekt byl realizován za finančního přispění Městské části Prahy7.                                                          

Galerie