Maxim Habanec vybojoval na mistrovství Evropy páté místo!

Z prvního oficiálního skateboardového mistrovství Evropy si Maxim Habanec odváží páté místo a také důležité body do olympijské kvalifikace v disciplíně street, která napodobuje jízdu na překážkách z ulice. Pro zbytek výpravy skončil závod v ruském Nižnijm Novgorodu v semifinále. Soutěž zcela ovládl Francouz Vincent Milou.

 

Na rozdíl od Habance, který se díky osmému místu průběžného pořadí olympijské kvalifikace zařadil rovnou na semifinálovou listinu, se ostatní členové reprezentace museli prodrat sítem kvalifikace. Tým ve složení Martin Pek, Tomáš Vintr, Jan Navrátil a nováček Štěpán Bareš čekalo dalších 37 evropských jezdců, kteří společně bojovali o 24 postupových míst do semifinále. Tam se nakonec podařilo postoupit všem, krom Vintra, kterému dvě kvalifikační jízdy nevyšly. V semifinále se nejlépe dařilo právě Habancovi, který postoupil ze slibného šestého místa. Z ostatních Čechů se nejblíže postupové osmičce dostal úřadující mistr republiky Martin Pek. Kvůli několika nepovedeným trikům však skončil až na šestnácté příčce. Semifinále vyhrál francouzský reprezentant Vincent Milou.

 

Finále se jelo olympijským formátem, kdy každý jezdec nejprve předvede dvě jízdy a následně pět nejlepších triků. Celkové skóre se mu pak počítá ze čtyř nejvyšších bodů. Habanec nevstoupil do finále mistrovství Evropy ideálně, obě jeho jízdy totiž obsahovaly pád. Vše však opravil v následující trikové sekci, kdy čtyři z pěti triků odjel. Dlouho se v semifinále pohyboval kolem šestého místa, avšak poslední trik na zídce ze čtyř mohutných schodů mu zajistil celkové páté místo a 3070 bodů do olympijské kvalifikace. Habanec mát tak stále reálnou šanci proniknout mezi dvacítku nejlepších a zajistit si tak účast na hrách v Tokiu.

 

„Semifinále mi včera vyšlo naprosto podle představ, dnes jsem, bohužel, nedokázal zopakovat první dvě jízdy, ale vše se mi podařilo zachránit v trikové sekci. Kdyby se mi povedlo získat více bodů z jízd, mohlo být umístění lepší, ale s výsledkem jsem spokojen a beru to jako největší úspěch letošního roku,“ dodává bezprostředně po závodu Habanec a přibližuje další plány: „Za několik dní odlétám na týden do Číny natáčet, na chvíli si odpočinout od skateparků a jezdit po ulici. Pak mě čeká příprava v mé hale MaxSpace na další důležitý závod o body do olympijské kvalifikace v Rio de Janeiru.“

 

První místo v závodě a evropský titul si naprosto bezchybným výkonem zajistil Vincent Milou z Francie, druhý skončil belgický reprezentant Axel Cruysberghs a bronzovou pozici obsadil Fin Jaako Ojanen, který byl ještě ve čtvrtek posledním jezdcem, který prošel z kvalifikace do semifinále.

 

Olympijská kvalifikace pokračuje v listopadu pětihvězdičkovým závodem v Brazílii. Soutěž v obou olympijských disciplínách street a skatepark startuje v Rio de Janeiru 11. listopadu tréninky a finále se pojede o týden později. Počínání českých jezdců bude možné průběžně sledovat na oficiálních kanálech České skateboardové asociace, zejména na instagramovém profilu @czechskateboarding.

Galerie