Matyáš Volek se zapsal do české historie

Psal se rok 1998 a legendární český skater Petr Löwy se pokusil skočit schody mezi tehdejším Národním Shromážděním a Státní Operou. Jeho trik nosebone dopadl špatně a Petr Löwy tehdy skončil v sanitce. Píše se rok 2011 a tyto schody poprvé pokořil Matyáš Volek a k tomu zkusil nedaleký rai grindeml. Ten sice již pokořen byl, ale nikoliv Čechem. Matyáš Volek se tak zapisuje do historie českého skateboardingu.

Co tě přimělo k tomu ollie Matyáši? Ty si přece Löwyho  
nemůžeš pamatovat.

Löwyho si pamatuju, když jsem byl malej a snad jsem ani nejezdil, na jedný exhibici dělal tenkrát jedinej benihanu a jiný oldskuly. Přiměl mě k tomu Mirek Kvapil, já ty schody do tý doby neznal. Poslal mi je na fotce a prej, co si o tom myslím. Tak jsem to musel zkusit.

A viděl jsi předtím Löwyho pokus?
Neviděl, vlastně jsem ani nevěděl, že to bylo na sanitku.

Tak to je možná pro tebe dobře, že jsi to neviděl. Když jsi ty schody viděl poprvé naživo, co ti prolítlo hlavou?
Že přijde ochranka a ta fakt přišla. Když jsme rozložili všechno potřebný, hned tam byl. Myslel si asi, že budu dělat grindy na květináčích. Pak když jsem to zkoušel, tak to točil na telefon. Vydržel všech osm pokusů.

Ty máš něco čerstvě s rukou, to jsi si udělal na Mysticu. Takže tohle přišlo před Mysticem?
Ty schody už před Mysticem, měl jsem lehkou deformaci stehenního svalu z toho rejlu, tak jsem se do Mysticu šetřil. To zápěstí mám z Mysticu, dělal jsem stalefish přes roh nějak neobvykle vysoko a dopadl jsem do prima. Nepřišel mi ten pád nějak extrémní, ale pohled na tu ruku byl extremní dost. V sanitce říkali, že je to vykloubený. Pak se ale ukázal utrhlej vaz a šel jsem na operaci.

Fuj. Hele ještě zpátky k těm schodům. Máš v hlavě i nějaký trik kromě ollie? A kdo myslíš u nás v ČR, že by to mohl vyzvat i jiným trikem?
Napadl mě shove-it nebo backside ollie. Dál bych to viděl tak na Leska, na Molce, na Jurdu. Těžko říct.

Ok, každopádně hustý a tomu říkám zápis do kroniky. Pak jsi testnul rail s takovým otravným kinkem na konci, chystáš se na jeho pokoření?
Na to se ptá dost lidí. Sám nevím, uvidím, jak dopadnu se zápěstím. Ale je to brouk do hlavy, ještě se mi nestalo, že bych nedal, co jsem chtěl. Takže ještě tři pokusy bych rád stihnul.

Matyáši díky za čas a taky za to, že jsi do toho šel. Držím palce, ať se dáš dohromady a pak ať přijdou jen vrácené pokusy!
Dík moc!

Další info včetně videa najdete na www.boardmag.cz.

Galerie