Čeští skateboardisté míří na první olympijskou kvalifikaci do Londýna

Skateboarding se vůbec poprvé v jeho více než padesátileté historie objeví v příštím roce na olympijských hrách. Do boje o omezený počet míst na hrách v Tokyu se odhodlaně pustí i česká reprezentace. Body se začnou sbírat 22. května v britském Londýně na vrcholném závodě Street League Skateboarding.

 

Po historicky prvním oficiálním mistrovství světa se skateboarding jako jeden z nejmladších olympijských sportů, chystá na další premiéru. V druhé polovině května odstartuje olympijská kvalifikace v disciplíně street, kam zamíří i čeští reprezentanti. Dvě olympijské disciplíny jsou street, který je jízdou na překážkách napodobující ulici, a skatepark, který odkazuje ke kořenům, kdy se skateboardisté proháněli vypuštěnými kalifornskými bazény.

 

Česká skateboardová reprezentace doznala oproti minulému roku několika změn. Vznikla nová pozice team managera, který se jezdcům věnuje po sportovní stránce a zastává ji Petr Humpl. Administrativní a organizační stránku reprezentace stále vede její manažer a zároveň aktivní jezdec Tomáš Vintr. Novinkou je také vznik ženské reprezentace v disciplíně street, do které se zařadila mnohonásobná mistryně ČR Klára Kašparová.

 

Mužská a juniorská reprezentace v disciplíně street zůstavá zatím beze změn oproti loňskému roku, ve složení Habanec, Pek, Vintr a v juniorech Navrátil, Luu a Tacina. V disciplíně skatepark, která odkazuje na kořeny skateboardingu a jízdu ve vypuštěných bazénech, je zástupcem Jan Tomšovský.  Složení reprezentací se může během roku dle aktuální formy a výsledků.

 

Londýnský závod je první zastávkou série Street League Skateboarding v rámci níž mohou jezdci získat nejvíce bodů do olympijského kvalifikačního pořadí a která vrcholí v září mistrovstvím světa v Mexiku. Na závod jsou nominováni jezdci Habanec, Pek, Navrátil a za ženy Klára Kašparová. To nejlepší z kvalifikace závodu bude možné sledovat na sociálních sítích České skateboardové asociace a finále potom v přímém přenosu na webových stránkách akce.

 

Olympijská cesta se však neskládá jen ze zahraničních závodů a pokud chcete ty nejlepší jezdce potkat a vidět osobně, není lepší příležitost než Český skateboardový pohár, který startuje 1. června v Příbrami. Poté bude pokračovat od srpna v Trutnově, Havířově, Rožnově a na konci září se rozdají tituly na mistrovství ČR v Praze na Štvanici.

Galerie