Čeští skateboardisté bojovali na prvním mistrovství světa v Brazílii

První oficiální mistrovství světa ve skateboardingu v disciplíně street mělo premiéru v polovině ledna v brazilském Rio de Janeiru a odstartovalo také kvalifikační cestu za olympiádou. Skateboarding se představí jako olympijský sport už příští rok v Tokiu. Na mistrovství odjeli i dva čeští reprezentanti Maxim Habanec a Tomáš Vintr.

Premiérové mezinárodní mistrovství světa ve skateboardingu pod hlavičkou organizace World Skate, které bylo zároveň vyvrcholením prestižní série závodů Street League, hostilo 168 účastníků ze 42 zemí. Závodilo se v disciplíně street, která imituje prostředí ulice, a v mužské i ženské kategorii. Česko mělo zastoupení pouze v kategorii mužů, jejichž nominace se tvořila na základě výsledků z mezinárodních soutěžích v loňském roce, kdy byl nejúspěšnějším Maxim Habanec. Na MS jej doplnil i Tomáš Vintr, více míst však organizace World Skate pro předkvalifikaci závodu neudělila.

Skateboarding se teprve nedávno stal olympijským sportem, a právě mistrovstvím odstartovala i kvalifikace na LOH v Tokiu, které se uskuteční v příštím roce. Boj o co nejlepší pozici byl neúprosný právě i kvůli dělení prvních bodů. Tomáše Vintr bohužel trápilo poraněné koleno a ač odjel jízdu čistou, nemohl si v ní dovolit předvést to nejlepší a pomýšlet na postup z kvalifikace závodu. Maxim Habanec měl skvělou formu a do poslední jízdy bojoval o postup do dalších kol. To mu nakonec pouze o dvě místa uteklo a nakonec skončil na 22. Pozici ve čtvrteční kvalifikaci.

„Pro skateboarding i pro spoustu jezdců to byl trochu krok do neznáma, protože šlo o první mistrovství a k tomu hned začátek kvalifikace na olympiádu, přesto byl výsledek pro reprezentaci motivační a víme na čem pracovat,“ dodává Jan Lankaš předseda České skateboardové asociace. Ta zastřešuje jak seniorskou, tak juniorskou reprezentaci a zároveň pořádá sérii závodů pro všechny věkové kategorie v disciplínách street a skatepark a podporuje rozvoj mládeže.

Mistrovství světa ovládl Američan Nyjah Huston, který se sváděl bitvu s domácím Kelvinem Hoeflerem. Ke zklamání brazilského publika, pokaždé, když se jejich oblíbenec k Hustonovi přiblížil, dokázal na to jezdec s přehledem odpovědět a pojistit si první místo. V ženách putovalo vítezství na druhou stranu světa, kam ho odvezla Japonka Nishimuraová. Na Brazílii opět zůstalo jen místo druhé, které vybojovala Leticia Bufoni.

Mezinárodní i domácí sezóna začínají opět na jaře, kdy statuje série Street League i domácí skateboardový pohár. „V letošním roce se chceme soustředit na zajištění těch nejlepších podmínek pro seniorskou i juniorskou reprezentaci a zlepšit podmínky domácího poháru s tím, že chystáme závody ve více věkových kategorií, i pro ty nejmladší,“ upřesňuje plány pro letošní rok Lankaš.

Galerie