Česká reprezentace skateboardingu se rozrůstá o juniory a jezdce v bowlu

Po seznamovacím loňském prvním roce s reporezentací, startuje Česká reprezentace ve skateboardingu v plné síle a rozrůstá se o juniorský tým a jezdce v bowlu. Část týmu vyrazila na první letošní soustředění do Barcelony, evropské metropole skateboardingu.

Mužská reprezentace v disciplíně street, která je imitací jízdy na ulici, zůstává po loňských mezinárodních úspěších neměnná ve složení Maxim Habanec, Martin Pek a Tomáš Vintr, který reprezentaci zastřešuje i manažersky. Mimo úspěchů v lokálních závodech je třeba vyzdvihnout druhé místo Martina Peka ze světového poháru v Kanadě či umístění celé reprezentace v top 5 na otevřeném mistrovství republiky, kde Peka předčil pouze slovenský reprezentant Richard Tury, který se s českou trojicí celoročně připravuje. “Po roční pauze jsem se stal opět mistrem ČR, a i když to bylo z druhého místa, mám velkou radost. Druhé místo v Kanadě byl však vrchol loňské sezony,” popisuje Pek.

O juniroský tým se reprezentace rozrostla na základě výsledků z loňského mistrovství republiky i dílčích závodů během roku, a protože junioři nemají samostatně zatím možnost sbírat lokální a mezinárodní výsledky, jezdí s dospělými. To však nebránilo Janu Navrátilovi, Davidovi Luu a Kryštofovi Mizurovi, aby se na českém mistrovství probojovali mezi nejlepší desítku a vysloužili si tak místo v reprezentaci. Manažer reprezentace Tomáš Vintr k tomu dodává: “Chtěli jsme rozšířit reprezentaci o mladé talenty a umožnit jim tak rychlejší rozvoj. Počet míst byl limitovaný a mezi hlavním kriteria patřila aktivita a výsledky na soutěžích během roku a výsledky z mistovství ČR. Věřím, že junioři tak dostanou velký impulz a budou se brzy umisťovat i na mezinárodníchzávodech.” Juniorská reprezentace je zatím věkově omezená do 21 let, pokud to v budoucnu mezinárodní organizace neurčí jinak.

Bowl, v nové terminologii skatepark, je další závodní disciplína, který má základ ve vypuštěných kalifornských bazénech, bude mít od letošního roku dva české reprezentanty. Vzhledem k dlouhodobé účasti na mezinárodních závodech a výsledkům z lokálních akcí budou tým tvořit Martin Jurášek a Jan Tomšovský. “Bowl je aktuálně na vzestupu vzhledem k povaze postavených skateparků v posledních letech má obrovský potenciál. V reprezentaci mají Martin Jurášek i Honza Tomšovský své místo a věřím, že časem bude se team rozroste o další jezdce” říká předseda skateboardové asociace Jan Lankaš a dodává, že v letošním roce se budou i více sledovat výsledky žen, které zatím nemají reprezentantku, za což může i absence samostatných závodů v ČR i na mezinárodním poli.

Část reprezentace se momentálně nachází na soustředění v Baraceloně, kde je však trochu trápí lehká zranění. Po soustředění je čeká individuální příprava a závodní sezona odstartuje během dubna.

KRITÉRIA PRO PŘIJETÍ DO REPREZENTACE A DALŠÍ INFO NAJDETE ZDE.

Galerie