Aktivity ČAS a cíle pro rok 2016

Česká asociace skateboardingu (ČAS) byla založena na začátku roku 2010. Jejím hlavním cílem je podpora skateboardingu na všech úrovních. Snahou je zlepšení podmínek pro skaters v ČR a zlepšení bere ČAS i odspodu. Asociace se zaměřila na mladou krev a začínající jezdce, převážně děti a hned po založení vznikl asi největší projekt ČAS Skate Akademie.

Skate Akademie je název pro skateboardovou školu a ve spolupráci s Domem dětí a mládeže hl. m. Prahy byl vypracován základní metodický postup a v roce 2011 tak začaly vznikat první oficiální skateboardové školy v ČR. Projekt Skate Akademie se postupně rozšířil i mimo hlavní město a v současnosti probíhají Skate Akademie po celé republice.

Metodický postup se postupně zdokonalil a neustále se vyvíjí. ČAS pořádá pravidelná školení instruktorů skateboardingu, kde může každý do metodiky přispět a neřeší se zde jen skateboarding a jeho výuka, ale i například první pomoc a jednání v nestandartních situacích.

Aktivit zaměřené na děti stále přibývá a jednotlivé aktivity najdete dále podrobněji. Nejdále je v tom město Praha, kde za podpory města vzniká aktivní skupina mladých skaters a cílem ČAS pro 2016, je předat tyto cenné zkušenosti i do dalších měst. V případě zájmu o další info, jak rozpohybovat scénu i ve tvém městě, nám napiš na info@caskate.cz.

Skate Akademie

V Praze probíhají Skate Akademie ve spolupráci s Domy dětí a mládeže, ale i samostatně. Akademie jsou určeny dětem ve věku 6-14let a převážně začátečníkům. Nyní připravujeme metodický postup i pro pokročilé, kteří již základy skateboardingu ovládají.

Akademie dělíme na sezónní (od jara do podzimu), lekce probíhají ve skateparcích pod širým nebem a na zimní (od podzimu do jara), kde výuka probíhá v krytých prostorách. Sezónní akademie jsou vypisovány většinou formou kurzu, který má 10 hodinových lekcí. V Praze se v sezóně akademie konají na cca 8 místech  a nadále se rozšiřují.  Stabilně si držíme účast 10 dětí v kurzu. Snažíme se oddělit začátečníky od pokročilých jezdců, každá akademie má tedy 2 termíny – Začátečník a pokročilý. (tj. Od jara do podzimu – cca 160 dětí). Zimní skate akademie jsou ve formě balíku 10 hodinových lekcí, kde si mohou zájemci vybírat lekce v uvedených termínech až do jara (4 termíny po cca 10 dětech – celkem 40 dětí). Tzn. 160 dětí v sezóně a 40 dětí přes zimu, celkem 200 dětí za rok 2015.

Kids on the Road– celodenní výlety do skateparků v celé ČR.

Chtěli jsme pro děti skateboarding nepřetržitě, ne jen sezónně a po hodinových lekcích. Proto vznikl projekt Kids on the Road – celodenní skate výprava z Prahy do skateparků v celé ČR. Nejprve jsme výpravy organizovali převážně v zimním období, kdy je skateboarding v terénu nemožný. Později jsme začali Kids on the Road pořádat pravidelně po celý rok. Kids on the Road realizujeme podle zájmu 2x za měsíc a to s účastí cca 8 dětí. (12x8x2 – 192 dětí za rok).

Příměstské tábory

Zájem dětí o tento sport byl tak velký, že jsme se rozhodli pro organizaci letních příměstských kempů. V roce 2015 jsme tedy realizovali první oficiální příměstský skate kemp v ČR. Byly přes léto celkem 3 s účastí cca 10 dětí – celkem 30 dětí za rok 2015.

Winter Skate Camp – víkendové pobyty (sportovní soustředění)

Winter Skate Camp je zatím jen v plánu. Bude probíhat jednou měsíčně podle zájmu v zimním období vždy od pátku do neděle a jeho vyvrcholením bude závod pro začátečníky o věcné ceny našich partnerů. Předpokládaná účast 10 dětí – do konce roku jsou v plánu 2 termíny – tj. 20 dětí.

Day for Kids– Amaterské závody

Pro děti, kteří jsou členem ČAS pořádáme pravidelně amaterské závody a menší soutěže. Děti z celé Prahy se sejdou na jednom místě (skateparku) a mezi sebou soutěží v několika disciplínách o věcné ceny. Tyto závody jsou jednou za měsíc s registrací cca 20 začínajících jezdců. (tzn.  20X12 – 240 dětí/rok).

ČAS děkuje hl.m. Praha za podporu a dále svým partnerům, kterými jsou Ambassadors, Swis-Shop.cz a firmám Horsefeathers a Vans za podporu závodů konanách pod záštitou ČAS.

Galerie